Facebook
Pinterest
Instagram
  •  Bez kategorii   •  Weselny bon ton
Sesja stylizowana Kurozweki-70

Weselny bon ton

W rodzinach dochodzi czasem do dziwnych spięć: każdy ma inną wizję tego, kto z kim i gdzie powinien siedzieć, jaki wybrać kolor obrusów i kto powinien wznosić toasty? W rzeczywistości nie ma się o co kłócić, wszystko regulują zasady savoir-vivre’u. Działają niczym światła na skrzyżowaniach: wszyscy wiedzą, jak mają się zachowywać, by nie doszło do wpadek.

Jak posadzić gości?

Myślę, że tu nie będzie niespodzianką jeśli napiszę , że najlepszym sposobem, by uniknąć zamieszania (uwierzcie mi, może być duże), podczas siadania gości do stołów, jest przygotowanie imiennych wizytówek – tzw. winietek. Jeśli sala jest dość duża, dodatkowo przy wejściu powinna pojawić się tablica (sztaluga) z rozpiską gości. Wtedy szybko i sprawnie każdy odnajduje swoje miejsce czyli stolik,a  przy znalezionym stoliku, już nie a problemu aby odnależc swoja winietkę. 

Na jednym z organizowanych przez nas wesel państwo młodzi opisali stoliki nazwami miejscowości , które odwiedzili, np. Rzym, Ateny, Praga, itd. Taki rozkład umieszczamy na dodatkowej sztaludze przed wejściem na salę. Często, jeśli para korzysta z usług konsultantów ślubnych, my pomagamy gościom odnaleźć miejsce, lub w wypadku nieprzewidzianego dodatkowego gościa znaleźć dla niego nieplanowane miejsce. 

Oczywiście nie sadzamy przy jednym stole osób, które się nie lubią lub są ze sobą skłóceni. (liczne toasty mogą sprawić, że ktoś zapomni sobie o etyce i wywoła awanturę) 

Umiejscowienie singli często bywa niemałym problemem, dlatego nie umieszczamy ich wszystkich przy tym samym stoliku. Lepiej posadzić ich blisko osób, które już znają. Musicie poświęcić im szczególną uwagę. W przeciwnym przypadku czują się odsunięci na bok i onieśmieleni. 

Gdzie siadają państwo młodzi?

Zanim zdecydujecie o rozmieszczaniu gości, musicie sami zdecydować, gdzie będzie wasze honorowe miejsce. Po pierwsze czy chcecie być sami czy np. z rodzicami lub świadkami. Po drugie przy takim stoliku czy okrągłym czy prostokątnym. 

Pomysł, gdzie jesteście tylko wy dwoje przy stoliku, teraz jest bardzo modny i naprawdę bardzo dużo par z niego korzysta. Jest w nim dużo sensu: podczas wesela i tak nie spędzacie dużo czasu przy stole. Będziecie zajęci krążeniem po sali, by zamienić kilka słów z każdym z zaproszonych. Mając osobny stolik, uniknięcie wrażenia, że opuszczacie co chwila waszych sąsiadów. 

Kto bliżej a kto dalej?

Ustawienie stołów w literę U – nie ma większych problemów z wyznaczaniem miejsc: obok panny młodej siada drużba, następnie ojciec i matka pana młodego, natomiast obok pana młodego druhna, a za nią ojciec i matka panny młodej. Następnie najbliższa rodzina pana młodego i panny młodej, rodzice chrzestni, wujkowie, ciocie, kuzyni. Za rodziną zajmują miejsce przyjaciele, znajomi i koledzy z pracy. Przy okrągłych stolikach nie ma sztywnych zasad sadzenia gości.

Stolik dla usługodawców ślubnych.

Musicie pomyśleć również o usadzeniu całej obsługi wesela. Dobrym rozwiązaniem będzie jeden stolik dla członków zespołu, fotografa, konsultantek ślubnych i kamerzysty. 

Oni się rozwiedli – kogo i jak zaprosic?

Jeśli macie taką sytuację, że wasi przyjaciele lub ktoś z rodziny się rozwiódł, a wy chcielibyście oboje na swojej uroczystości, należy ich uprzedzić, iż zamierzacie zaprosić także tę drugą stronę.Jeśli zgodzą się uczestniczyć, waszym zadaniem będzie przydzielenie im miejsc odległych od siebie – to pomoże im lepiej się bawić. 

Nakrycie stołu w dobrym stylu.

Zasady savoir-vivre’u są zbiorem zasad, dzięki którym (wbrew różnym opiniom) nie depczemy sobie po palcach i nie stwarzamy problemów. 

 Ilustruje to nawet ustawienie talerzy i sztućców na stole. Przykład: według zasad bon ton idealny stół to taki na którym zachowano 70 cm przestrzeni między środkiem jednego i drugiego talerza. Zachowanie tej odległości sprawia, że sąsiad nie będzie szturchał cię w ramię, wygodnie sięgniesz po kieliszek i w razie potrzeby wstaniesz ze swojego miejsca, nie wywołując zamieszania. Z tego powodu krzesła przy stole muszą być jednakowe, a brzegi obrusa powinny zwisać ze stołu ok 40-50 cm. Przy stołach okrągłych – tylko obrusy do ziemi. 

 

Małe dzieci – duży kłopot.

Jeśli w waszej rodzinie jest dużo małżeństw z małymi dziećmi i  wiecie, że im będzie bardzo zależało aby przyszli na wasze wesele całą rodziną, musicie wiedzieć że mogą pojawić się kłopoty. Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług animatorów, którzy zajmują się dziećmi poprzez różnorodne zabawy. Nie musicie martw się o zabawki, gadżety itd bo oni naprawdę się wszystkim zajmą za was. Dzieci uwielbiają animatorów. 

 

 

Zadbajcie o szczegóły, zapytajcie restaurację , gdzie odbędzie się przyjęcie aby pokazać wam jak nakrywają stół. Sprawdzić poprawne nakrycie stołu według zasad bon ton i ułożenie serwetki. Pamiętajcie im więcej szczegółów sprawdzić i ustalić przed ślubem, mniej będziecie się stresować i martwić, że coś się nie uda na waszym wymarzonym ślubie. 

 

winietki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sesja stylizowana Kurozweki-70