Facebook
Pinterest
Instagram
  •  PORADY EXPERTA   •  Wesela międzynarodowe – jak je zorganizować ?

Wesela międzynarodowe – jak je zorganizować ?

  O tym, że miłość nie zna granic wiemy już od dawna. Wesela międzynarodowe goszczą na naszych salonach i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Odkąd jesteśmy częścią Unii Europejskiej i granice zostały na dobre otwarte mamy możliwość spotkania drugiej połówki w każdej części Europy i Świata. Podróżujemy w celach zawodowych czy też turystycznych, a z tym łączy się możliwość poznania swojej drugiej połówki poza granicami kraju. Jest także duża szansa poznania kogoś tutaj, bo przecież w Polsce notujemy coraz większy odsetek cudzoziemców mieszkających i pracujących w naszym kraju.

 

 

 

Wesela w Polsce mają głębokie tradycje i nikogo nie dziwi fakt, że właśnie tutaj odbywa się bardzo dużo tych międzynarodowych. Dostajemy wiele zapytań o organizację takich wesel i wypływa w nich wiele obaw dotyczących ich powodzenia.

 

Dzisiaj chcemy zwrócić uwagę  na kilka najistotniejszych spraw, jakie należy wziąć pod uwagę planując ślub i wesele międzynarodowe.

 

Przede wszystkim FORMALNOŚCI

Organizując ślub z obcokrajowcem musimy dopełnić formalności, niezależnie jaki rodzaj ceremonii wybierzecie. Szczegółowo o formalnościach dotyczących wybranej formy ceremonii opiszemy w osobnym artykule. Dopytujcie zawsze w wybranej parafii lub urzędzie o wszystkie możliwe dokumenty potrzebne do zawarcia małżeństwa. U źródła najpewniej. Zwróćcie także uwagę na fakt, iż dokumenty załatwiane przez ambasadę wydłużają czas ich zebrania, a dodatkowo w Polsce obowiązują inne ramy czasowe, które dotyczą ważności danego dokumentu.

Pamiętajcie także, że w opcji gdy jedno z Was nie posługuje się j. polskim zobowiązani jesteście zatrudnić tłumacza.

 

Wybór MIEJSCA na wesele

Miejsce wesela ma duże znaczenia. Organizując wesele międzynarodowe musicie założyć, że wiele gości będzie musiało przylecieć z daleka i skorzystać z pokoi hotelowych. Trzeba także założyć, że część osób będzie chciało lub musiało przylecieć wcześniej, jeżeli opcje lotów na najbliższe lotnisko będą na nich to wymuszały. Nie jest to na pewno rzecz, które nie da się ominąć, ale warto zwrócić uwagę czy wybrany obiekt posiada bazę hotelową z dostępem do restauracji lub w okolicy jest hotel, w którym moglibyśmy ulokować naszych gości z zagranicy. Przy tej drugiej opcji, warto pomyśleć o transporcie dla nich w dniu wesela. Często jest to lepsza opcja, jeżeli miejsce wesela jest na uboczu a gości przylatuje na kilka dni. Wtedy łatwiej ulokować ich w mieście tak, aby mieli dostęp do restauracji czy też innych miejsc rozrywki.

 

Wybór MENU

Przy wyborze menu warto zwrócić uwagę na tradycje kulturowe, z którego pochodzi wybranek/wybranka. Pamiętajcie, że w wielu krajach spożywanie pewnego rodzaju produktów jest obraźliwe. W naszym kraju są oczywiście także tradycje kulturowe, postarajcie się jednak nie przesadzić. Powinniście zapewnić komfort i zabawę wszystkim gościom.

MUZYKA na weselu

Podczas wyboru opcji muzycznej warto zwrócić uwagę na fakt, czy dany zespół czy też Dj jest w stanie poprowadzić wesele anglojęzyczne. My często decydujemy się także na opcję konferansjera, który doskonale poprowadzi zabawy z naszymi gośćmi. Idealnie jest, jak uda nam się znaleźć kogoś z językiem danego kraju, z którego goście pochodzą. Mieliśmy już na weselach konferansjerów posługujących się językiem niemieckim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim.

Ważne jest także ustalenie repertuaru. Podczas tak różnorodnej grupy osób musimy dostosować muzykę do wszystkich. Czasami disco polo może okazać się zbyt osobliwe. Jeżeli zdecydujecie się na zespół, który nie gra utworów w danym języku, możecie przygotować swoją playlistę.  W przerwach będziecie mogli wpuścić na głośniki lub zatrudnić Dj-a, który w setach pomiędzy zespołem włączy utwory zagraniczne.

 

ZABAWY i TRADYCJE

Zakładamy, że decydując się na związek z osobą spoza terenu kraju, znacie się na tyle, że doskonale znacie ich tradycje kulturowe. Warto na to zwrócić szczególną uwagę i ustalić szczegóły i przebieg zwłaszcza zabaw na weselu. Jest wiele konserwatywnych krajów i niekoniecznie polskie zwyczaje przypadną im do gustu. Warto także wprowadzić coś z drugiej strony, jeżeli w danym kraju są takie tradycje. Pamiętajcie tutaj o prowadzeniu zabaw w dwóch językach. Częstą tradycją przenoszoną na nasze wesela są przemowy. Tutaj także warto, aby wszelkiego rodzaju wyświetlane prezentacje i łączące się z nimi przemowy odbywały się w dwóch językach. Jeżeli wyznaczona osoba posługuje się tylko jednym językiem, warto aby je ktoś tłumaczył. W takim przypadkach przemowy nie powinny być długie. Możecie także przygotować przewodniki, w których goście znajdą tłumaczenia i będą mogli śledzić teksty na bieżąco.

 

Językowe DODATKI

Nie zapomnijcie podczas organizacji wszelkiego rodzaju dodatków o umieszczaniu dwóch wersji językowych. W przypadku zaproszeń, większość firm drukuje zaproszenia językowe. Umieszczając na Sali wszelkiego rodzaju detali i dodatki typu: drogowskazy, menu, plan usadzenia gości, podziękowania, powinny być umieszczone dwie wersję językowe. Jeżeli przygotujecie film wyświetlany na projektorze, umieśćcie na nim napisy. Dzięki temu wszystko będzie jasne i oczywiste dla każdego uczestnika Waszego przyjęcia.

 

 

Organizacja ślubu międzynarodowego pomimo wielu zawirowań związanych z formalnościami oraz logistyczną organizacją jest także niesamowitą przygodą. Nie obawiajcie się, że to się nie uda. Jest wiele możliwości i rozwiązań. Zwracając szczególną uwagę na wyszczególnione elementy, Wasze wesele będzie przygodą także dla Was. Najważniejsze to dobrze się bawić przy ich organizacji, a jeżeli wiele spraw Was przytłoczy, pamiętajcie o usługach Wedding Plannera 😉 .

 

 

zdjęcia: Łapacze Wspomnień

Ślub polsko – francuski zorganizowany przez SPOSIAMO

Pełna relacja tutaj: https://sposiamo.pl/slub-humanistyczny-polsko-francuski-w-plenerze-z-weselem-w-stylu-boho/