Facebook
Pinterest
Instagram
  •  INSPIRACJE   •  ŚLUB MARZEŃ – CEREMONIA W PLENERZE

ŚLUB MARZEŃ – CEREMONIA W PLENERZE

W czasie, kiedy w życie weszła ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014r.,  regulująca udzielanie ślubów cywilnych w plenerze, wiele osób postanowiło z niej skorzystać. Ustawa mówi „że jeśli miejsce zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński to jest odpowiednie”. Ustawa weszła w życie w 2015 roku. Oczywiście, to jak gdzie ceremonia się odbędzie oraz jak miejsce  będzie przygotowane należy każdorazowo skonsultować z Urzędnikiem, który udzielać będzie Wam ślubu.

 

Śluby plenerowe zawładnęły ostatnimi czasy rynek ślubny, zwłaszcza ceremonie cywilne oraz coraz bardziej popularne śluby humanistyczne. Nie trudno się dziwić, że budynek Urzędu Stanu Cywilnego zamieniany jest na bardziej urokliwe miejsca, bliżej natury. Śluby w plenerze to także te kościele, chociaż w Polsce nie mają jeszcze dużej popularności. W dzisiejszym artykule skupimy się najbardziej na ceremonii cywilnej.

Podzielę się z Wami spostrzeżeniami, które zaobserwowałam poprzez kilka lat pracy przy ślubach. Mam nadzieję, że parę rad Wedding Plannera pozwoli Wam uniknąć błędów, które są najczęściej popełniane przy organizacji ślubów plenerze.

 

Jeżeli wybierzecie opcję ceremonii ślubu poza urzędem, podstawową kwestią będzie to gdzie ceremonia będzie się miała odbyć. Większość par decyduje się na miejsce niedaleko lokalu, w którym odbędzie się wesele. Ślub blisko natury jest rzeczą bardziej oczywistą. Najczęściej jest to ogród, znajdujący się na posesji lokalu. Szukacie czegoś, przy czym można się zatrzymać np. ściana kwiatów czy też wielkie historyczne drzewo. Jeżeli miejscem Waszego wesela jest Pałac, Zamek lub Dworek, tutaj jest o wiele prościej, charakteryzują się bowiem one pięknymi parkami. Nie musicie się kurczowo trzymać pobliskiego placu przy Sali weselnej. Jeżeli w okolicy znajduje się miejsce z widokiem np. na jezioro to warto się jemu bliżej przyjrzeć.

Zdarzało nam się także organizować ceremonie na dachach budynków lub na bardziej miejskiej czy też loftowej architekturze.  Tutaj wszystko zależeć będzie od Waszego temperamentu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie ceremonii we wnętrzu pałacu, fabryki, muzeum czy też czy tez innego zamkniętej przestrzeni. Nie jest łatwo zdobyć pozwolenie, ale nikt nie zabroni Wam spróbować.

Wszystkie te miejsce będą miały wspólny mianownik, którym jest pogoda. Przy wyborze miejsca pod gołym niebem, warto mieć plan b lub nawet c, w razie gdyby prognozy nie były dla Was optymistyczne.

 

 

 

 

5 RAD WEDDING PLANNERA

  1. SPRAWY FORMALNE A WYBÓR MIEJSCA

 

Wybór miejsca na ceremonię zależy od tego, do którego Urzędu Stanu Cywilnego będziecie podlegać. Dowiedzcie się, pod który Urząd będziecie podlegać i udajcie się  do Urzędnika w celu przedstawienie mu propozycji miejsca, które wybraliście oraz przygotowania wniosku, w którym występujecie z prośbą o udzielenie ślubu w plenerze.  Musicie pamiętać, że przy organizowaniu ślubu poza urzędem będziecie mieć dodatkowy koszt w wysokości 1 000 zł. Stałym kosztem jest opłata urzędowa w  wysokości 84 zł.

Jeżeli dostaniecie zgodę na wybrane miejsce, może przejść do pozostałych formalności. Co jest mega istotne przed udaniem się do Urzędu? Ślub cywilny w plenerze jest pełnoprawny w przypadku ślubów zawieranych przy Urzędniku. Żaden Urzędnik nie robi Wam „przysługi”, bo takie  sytuacje miały miejsce.  Urząd ma prawo nie wyrazić zgody na udzielenie ślubu w plenerze, o ile miejsce jest niegodne lub będą obawy co do bezpieczeństwa osób w nim uczestniczących.

2. ARANŻACJA MIEJSCA

 

Ślub w plenerze to wyjątkowy moment, zwłaszcza dla Par Młodych. Nie słuchajcie opinii, w których mówi się często, że „to tylko 10 minut formalności”. To jest najważniejsze ok. 10 minut w ciągu dnia Waszego ślubu i wesela. Uroczystość należy skrupulatnie zaplanować.

 

 

Do jej aranżacji najczęściej potrzebować będziecie:

  •  stołu
  • krzesła dla Pary Młodej, Świadków oraz urzędnika a także Waszych gości (zazwyczaj dla gości nie planuje się maksymalnej ilości krzeseł a jedynie jakąś część dla najbliższej rodziny oraz osób starszych, to zależy od tego jak zaaranżujecie miejsce)
  • w zależności od miejsca warto pomyśleć o nagłośnieniu, zwłaszcza przy sporej ilości osób
  • czasami Urzędnik wymaga godła
  • dekoracje są sprawą indywidualną, to czy i ile kwiatów zdobić będzie miejsce zależy tylko i włącznie od Was oraz od budżetu jaki zechcecie na niego przeznaczyć

 

Wyszczególnione elementy opisane są bardzo ogólnie. Tak naprawdę aranżacja zależeć będzie od miejsca, w którym ceremonia się odbędzie. Bywają takie, na których nie ma stołu i krzeseł i też jest pięknie.

 

 

Poza aranżacją miejsca, ważny jest także klimat, a jego niezaprzeczalnie tworzy oprawa muzyczna na ceremonii. Nie wyobrażam sobie aby tak ważna uroczystość, jaką jest ślub , nie była dopełniona odpowiednimi muzykami. Tutaj najlepsza opcją jest oprawa muzyczna składająca się z instrumentów. Najczęściej wybierane są smyczkowe.

3. OTOCZENIE ORAZ JEJ WPŁYW NA FOTOGRAFIE

 

Wiele osób wybiera miejsce na ceremonię nie biorąc pod uwagę istotnej kwestii, czyli zdjęć. Zapewne wielu fotografów się ze mną zgodzi, ale otoczenie czyli to co mamy w oddali miejsca ma znaczenie zwłaszcza na zdjęciach z ceremonii. Niejednokrotnie nasze Pary proponowały miejsce ceremonii, które w tle miały np. parking samochodowy. Druga istotna kwestia będzie także to, po której stronie będzie słońce i czy będzie przeszkadzać czy też pomagać. Zdjęcia zostają z nami na całe życie. Często płacicie nie małe pieniądze za tą usługę, dlatego miejcie to na względzie przy ostatecznej decyzji. Rozejrzyjcie się wokół, sprawdźcie czy np. jakiś śmietnik nie wchodzi w kadr lub coś dużo gorszego. Jeżeli w pobliżu jest droga, to warto pomyśleć o jej chwilowym zamknięciu, jeżeli taka opcja jest w ogóle możliwa.

 

4. RATOWANIE SIĘ W PRZYPADKU NIEPOGODY

 

Słońce czy też deszcz potrafi być tak samo męczące. Śluby zazwyczaj odbywają się latem i wtedy pobieracie przynajmniej 3 aplikacje na telefon i nerwowo sprawdzacie prognozy pogody. Doświadczyłam już, że słońce było równie dużym problemem co deszcz. Nie załamujcie się. Zamiast się martwić i zastanawiać czy uroczystości nie przenieść w innej miejsce pomyślcie co możecie zrobić aby pozostać przy pierwszym wyborze. W przypadku deszczu możecie sięgnąć po personalizowane parasole lub takie, które staną się dodatkową dekoracją. Na słońce też są sposoby, można dla gości przygotować w pobliżu zimne napoje chłodzące lub zostawić dla nich wachlarze. Parasole są także przeciwsłoneczne 😉

Są także inne przeszkody z którymi się spotykamy. Dla nas problemem stała się plaga komarów. Przy uprzejmości właścicieli lokalu, udało się zrobić odkomarzanie i dzięki temu nic małego nie przeszkodziło podczas ceremonii. Warto w tym celu udać się na miejsce odpowiednio wcześniej, by mieć czas na wyeliminowanie wszystkich przeszkód.

Coraz więcej jest także pomysłów na ceremonię w plenerze przygotowaną zimą. Tutaj jednak sporo ryzykujemy, ze względu na aurę, w której coraz trudniej o śnieg. Ale gdyby Wam się udało jednak i Wasz ślub będzie zimą, zawsze możecie wykorzystać ogień do dekoracji, np. w pochodniach lub tez przygotowanie dla gości personalizowanych czapek czy szalików, które mogliby założyć i nie zmarznąć. Wasza kreatywność, będzie zapamiętana na bardzo długo.

 

5. TRANSPORT GOŚCI

 

Jeżeli miejsce Waszego ślubu będzie oddalone znacznie od lokalu, gdzie odbędzie się wesele proponuje, abyście pomyśleli o zapewnieniu gościom odpowiedniego środka transportu. Może to Wam uratować frekwencję na ceremonii. Jeżeli wybierzecie miejsce bardziej ekstremalne i będzie to np. las, poinformujcie o tym Waszych gości i o niedogodnościach, z którymi mogą się spotkać. Panie powinny być przygotowane na dostosowanie odpowiedniego obuwia do otoczenia.

 

6. SPRAW ABY UROCZYSTOŚĆ BYŁA BARDZIEJ OSOBISTA

 

Na koniec zatrzymałam dla Was najważniejszą z rad. Otóż ceremonia ślubu cywilnego ma taką zaletę, że macie możliwość wpłynięcia na jej przebieg. Słowa przysięgi to dla Was za mało ? Śmiało, możecie pomyśleć o własnych słowach, dzięki temu uroczystość będzie bardziej osobista. Nie zapomnijcie omówić tego z urzędnikiem. Jeżeli macie obawy, że nie będziecie pamiętać wcześniej przygotowanych słów, możecie śmiało skorzystać z kartek.

 

Reasumując, przygotowanie ceremonii ślubu w plenerze wymagać będzie od Was dużego zaangażowania. To czy warto poświęcić tak wiele środków na jej organizację, bezapelacyjnie mówimy że TAK. Ceremonie są urocze, wzruszające. Na pewno warto się w to zaangażować i mieć najpiękniejsze 10 minut w życiu. Gwarantuje, że zapamiętacie je na całe życie, o ile Was stres nie odetnie. Odwagi !

 

Trzymamy kciuki za  Wasze piękne ceremonie. Liczę, że wiele z Was zdecyduje się przeżyć je razem z nami. W razie pytań, napiszcie do nas biuro@sposiamo.pl. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.