Zajmujemy się kompleksową organizacją ślubów i wesel w całym woj.podkarpackim, małopolskim. 

biuro@sposiamo.pl
+48 602 873 453  |  +48 609 343 349

Jesteśmy dla Was

Pn – Pt   9.00 – 17.00

W wyjątkowych  sytuacjach  kontaktujemy się poza tymi godzinami.

 

Facebook
Pinterest
Instagram
  •  AKTUALNOŚCI   •  Rodzaje ślubów
slub-cywilny-w-lokalu

Rodzaje ślubów

Dzisiaj oprócz wyboru najpiekniejszej sukni czy najlepszej lokalizacji na wymarzone przyjęcie weselne często pary borykaja się z wyborem rodzaju ślubu. Chciałam przybliżyć Wam w skrócie jakie macie możliwości i z czym to się wiąże.

Od wejścia w życie konkordatu z 1993 r., zawartego między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, czyli od 25 kwietnia 1998 r. w Polsce przyjęte są trzy rodzaje ślubów: cywilny, kościelny i konkordatowy. Największy odsetek zawieranych prawnie związków, około 70%, stanowią małżeństwa wyznaniowe, tj. zawarte w kościołach i jednocześnie zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego. Nowością są śluby humanistyczne, będące ceremonią przejścia, rozumianą jako wydarzenie społeczne i wspólnotowe. Inna formą, mniej popularna w Polsce jest ślub humanistyczny. 

 

Ślub cywilny jest prawną forma zawarcia związku małżeńskiego, małżeństwo zawarte przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego uznawane jest przez wszystkie organa  prawne i administracyjne.

Istnieje możliwość dowolnego wyboru USC, nie jestes zobowiązany do wyboru w danym regionie.  Podczas wizyty w Urzędzie należy złożyć zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.  Zaświadczenie  należy sporządzić najwcześniej na 6 miesięcy, a najpóźniej na miesiąc i jeden dzień przed wybraną datą zaślubin, po miesiącu od podpisania tego dokumentu możliwe jest zawarcie ślubu cywilnego.

Dokumenty konieczne do zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie:

Panna/Kawaler:
– dowód osobisty
– skrócony akt urodzenia
– dowód uiszczenia opłaty skarbowej

Rozwódka/Rozwodnik
– dowód osobisty
– skrócony akt urodzenia
– odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód
– dowód uiszczenia opłaty skarbowej

Wdowa/Wdowiec
– dowód osobisty
– skrócony akt urodzenia
– odpis aktu zgonu małżonka
– dowód uiszczenia opłaty skarbowej

Cudzoziemka/Cudzoziemiec
– akt urodzenia
– tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia na język polski
– dowód tożsamości (paszport)
– dowód uiszczenia opłaty skarbowej
– zaświadczenie o zdolności prawnej, dokument z kraju pochodzenia, który stwierdza możliwość zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym na język polski lub prawomocne postanowienie polskiego sądu rodzinnego o zwolnieniu obcokrajowca z obowiązku złożenia tego dokumentu

Opłaty :
– opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł
– opłata za odpis skrócony (np. aktu urodzenia) – 22 zł
– opłata za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego przez obywateli Polski za granicą  – 38 zł
– oplata za decyzję przyspieszenia miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa – 39 zł
– opłata dodatkowo w wypadku slubu cywilnego w plenerze 1.000 zł

slub cywilny w lokalu

Ślub kościelny

Po 30 latach nastąpiły zmiany w prawie dotyczące zawierania ślubu kościelnego w Polsce. W 2020 roku o zawarcie małżeństwa w Kościele jest trudniej. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret, w którym określa zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi przed wydaniem zezwolenia na zawarcie małżeństwa kościelnego.

Narzeczeni muszą spodziewać się masy druków do wypełnienia na pierwszej rozmowie z księdzem (w dekrecie zawarto aż 21 wzorów, jednak nie każda para będzie musiała wszystkie wypełnić), a także wnikliwego wypytywania o szczegóły intymne z życia młodych. Poprzedzi to jednak obowiązkowe podpisanie przysięgi o stanie wolnym i mówienia prawdy, zgodnie z rotą zawartą w protokole.

Dokumenty konieczne do zawarcia związku małżeńskiego w kosciele:

  • Dowody osobiste,
  • Metryki chrztu – nie starsze niż 3-miesięczne,
  • Zaświadczenia o bierzmowaniu,
  • Świadectwa nauki religii (zależy od parafii),
  • Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej,
  • Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii,
  • Zaświadczenia o spowiedzi.

3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej należy spisać  protokół przedślubny. Do spisania protokołu potrzebne będą dowody osobiste, aktualne metryki chrztu, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, ostatnie świadectwo katechizacji, świadectwo bierzmowania, zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej, zaświadczenie z poradni życia małżeńskiego, następnie para przystępuje  po raz pierwszy do spowiedzi. Po spisaniu protokołu przez 2 tygodnie w parafiach  głoszone są zapowiedzi.

slub-koscielny

Ślub konkordatowy

Ślubu konkordatowy to inaczej wywoływanie skutków zarówno wyznaniowych jak i prawnych. Do prawodawstwa polskiego ślub konkordatowy wszedł na mocy Konkordatu podpisanego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. Połaczenie slubu cywilnego z kościelnym. Ceremonia zaslubin odbywa się w kościele i wszystkie formalności z nią związane załatwiane są w kancelarii parafialnej.

 

Ślub humanistyczny

Ceremonia humanistyczna skierowana  jest do osób pragnących mieć spersonalizowaną uroczystość zaślubin.

Często odwołują się do  wartości zawiązane bezpośrednio z człowiekiem. Zwraca się uwagę na odrębność i poszanowanie jednostki, a także wartości takie jak rozum, przyjaźń, zaufanie do ludzi, tolerancja i poszanowanie różnorodności. Moga być prowadzone przez wybrana jedna osobę lub przez przyjaciół. Nie ma limitu czasowego, jednak  zazwyczaj trwaja około godziny.

W Polsce niestety niewiele osób słyszało o ślubach humanistycznych, lub poprostu nie wiedza o takiej mozliwości. Największą popularnością śluby humanistyczne cieszą się w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Angli, Belgii, Norwegi, Irlandi, Kanadzie i Australi.