Facebook
Pinterest
Instagram
  •  PORADY EXPERTA   •  Przygotowania do ślubu – gdzie, z kim i jak przygotować się do zdjęć.

Przygotowania do ślubu – gdzie, z kim i jak przygotować się do zdjęć.

Reportaż z dnia ślubu i wesela zaczyna się od przygotowań. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do ich  zdjęć musimy dobrze przygotować otoczenie.

 

 

                      Zdjęcia z przygotowań robią ogromne wrażenie i z przyjemnością się je ogląda. Żeby też takie były musicie do tego przygotować. Jeżeli wykonujecie zdjęcia w domu, zwróćcie uwagę na najbliższe znajdujące się elementy. Usuńcie zbędne rzeczy, które nie będą atrakcyjnie wyglądać na zdjęciach. Jeżeli swoje przygotowania macie w hotelu, tutaj sprawa jest ułatwiona o elementy stałe, ale także postarajcie się usunąć zbędne rzeczy osobiste. Nie oczekujecie od fotografa, że będzie potem usuwał w programie niechciane elementy. Fotografuje się rzeczywistość.

   

Bardzo istotne jest aby zatroszczyć się o detale. Przygotujcie wcześniej elementy, które wkomponują się w styl i motyw wesela. Wyeksponujcie obrączki a także pierścionek zaręczynowy. Pomyślcie o personalizowanych wieszakach na suknię ślub oraz garnitur. Detale w przypadku Pani Młodej zwykle obejmują: suknię ślubną, buty, welon lub wianek, biżuteria, flakon z perfumami, podwiązkę, bukiet ślubny oraz ozdoby dla druhen, jeżeli je macie. W przypadku Pana Młodego jest to : garnitur, buty, spinki do mankietów, krawat lub muszka, pasek lub  szelki, koszula, zegarek.

 

 

 

Możecie do przygotowanych rzeczy dołożyć wspólne zdjęcie lub inne sentymentalne dodatki.

Poza detalami ważne jest światło panujące w pomieszczeniu, w którym przygotowania będą miały miejsce. Warto zapytać o to swojego fotografa.

 

Po co zdjęcia z przygotowań?

Mają one duży wpływ na dalszy reportaż. Jeżeli, nie mieliście wcześniej sesji narzeczeńskiej z wybranym fotografem, to jest to świetny moment aby się zapoznać. Macie możliwość oswojenia się z obiektywem i przełamania nieśmiałości. Jest to też fajny i spokojny czas aby z fotografem porozmawiać, zadać pytanie lub też coś ustalić. Jeżeli przygotowania odbywają się w domu, osoba fotografująca ma możliwość poznania najbliższej rodziny, dzięki czemu będzie im łatwiej uwieczniać rodzinę na zdjęciach w najważniejszych częściach ceremonii i wesela.  Często pod wpływem stresu, nie zapamiętuje się wielu rzeczy, które działy się podczas przygotowań. Fotograf uchwycie emocje oraz atmosferę panujące przed. Reportaż z przygotowań często kończy się na śmiechu oraz luźnej atmosferze.

 

Kogo zaprosić na przygotowania?

Osobami nam towarzyszącymi na przygotowaniach są przede wszystkim świadkowie. W przypadku pań cennymi detalami są personalizowane szlafroki dla Panny Młodej oraz świadkowej . Jeżeli macie druhny oraz drużbów to ich również zaproście na przygotowania. Mała przekąska lub lampka szampana w towarzystwie  dobrych znajomych na pewno ułatwi Wam swobodne wejście w uroczystość dnia. Jeżeli macie swojego pupila to jest to także dobry czas aby fotograf mógł go uwiecznić z Wami. Zaplanowanie odpowiedniej ilości czasu na przygotowaniach wpłynie pozytywnie na ich jakość.

Chwile, które zatrzymane są w emocjach, momentach wzruszenia, widocznych uczuciach w gestach czy spojrzeniach, szczęście, rozbawienie czasami także i lęk oraz smutek. Nie da się tego zapamiętać i przywrócić emocji. Dlatego zadbajcie o miejsce przygotowań oraz osoby, które w tym czasie Was otoczą. Jeżeli Wasz fotograf będzie bacznym obserwatorem, wyłapie takie momenty, na które Wy nie zwrócicie uwagi, dopóki nie zobaczycie zdjęć. Są to także spontaniczne momenty, nie zaplanowane wcześniej, nie ustawiane i nie umawiane. Pamiętajcie, że zdjęcia  z przygotowań to nie tylko dodatki. Jest to dokonały moment do pokazania interakcji między Wami. Jeżeli w okolicy kręcą się dziadkowie, rodzice czy też rodzeństwo, zdjęcia uzyskają więcej emocji i staną się prawdziwą ich ekspresją.  

Gdzie w końcu te przygotowania ?

– dom rodzinny – jeżeli jesteście tradycyjni i sentymentalni Wasz dom rodzinny będzie tym miejsce, w którym powinny odbyć się przygotowania. Będzie to miejsce, w którym członkowie najbliżej rodziny będą z Wami.

– apartament w hotelu z osobnymi pokojami lub dla jednego z Was (zwykle Pana Młodego, ze względu na fakt, że najczęściej ceremonia ślubna odbywa się w miejscu zamieszkania Panny młodej) – w tym przypadku podczas przygotowań spotykamy najczęściej świadkową oraz drużbów. Do apartamentu zaprasza się wybrane osoby. Troszkę zmienia ona postać, jeżeli jedno z Was nocuje w hotelu wraz z całą rodziną, ponieważ dzieli ich znaczna odległość od miejsca zamieszkania a Sali weselnej. Wtedy przygotowania stają się bardziej rodzinne. W hotelu także często nocują bliscy znajomi, więc przygotowania są dynamiczne 😉

– wspólny apartament w hotelu – jest to opcja dla romantyków. Jeżeli Para Młoda zamieszkuje wspólnie i nocują wcześniej razem w hotelu, wtedy także decydują się na wspólne przygotowania. Jest to bardzo fajna opcja, a  wspólne zdjęcia potrafią pokazać wielki ogrom miłości, jakim się darzycie. Taka opcję bardzo często wybierają także osoby, które planują ślub i wesele oddalone od miejsca zamieszkania.

 

Najczęściej zadawane pytanie : czy robić zdjęcia z przygotowań bez wykonanego wizażu ?

Jeżeli fryzjer i makijaż odbywa się poza głównym miejscem przygotowania, odradzamy. Owszem zdjęcia z wykonywanego makijażu mają sens w przypadku, gdy odbywają się mobilnie, czyli z dojazdem do klienta i są wykonywane przy końcówce robionego makijażu. Zdecydowanie odradzamy zdjęcia bez, uwierzcie, że nie chciałybyście ich oglądać 😉 Problem też staje się ilość miejsca w salonie, nie wszystko mają aż taką powierzchnię aby swobodnie mogła pracować wizażystka z fotografem na plecach.

Kolejność przygotowań w przypadku Panny Młodej i Pana Młodego

Tutaj zawsze sugerujemy, aby w pierwszej kolejności odbyły się u Panna Młodego.  Pamiętajcie, że taki minimalny czas na zaplanowanie zdjęć u jednej osoby to ok. 1 h, dlatego licząc całość mamy ok 2 h plus czas dojazdu fotografa od jednej osoby do drugiej. W takim przypadku jedna osoba musi zostać rozebrana, a Panu Młodemu łatwiej zdjąć marynarkę 😉

Zdjęcia z przygotowań kończą się zwykle wykonaniem kilku zdjęć portretowych. Jest to moment, w którym wyglądacie perfekcyjnie. Pomyślcie o takim miejscy, przy którym będą mogły zostać wykonane  Wasze portrety. Najlepiej sprawdzi się kawałek gładkiej ściany, firanka lub inne miejsce z odpowiednim tłem.