Facebook
Pinterest
Instagram
  •  PORADY EXPERTA   •  Planowanie budżetu wesela

Planowanie budżetu wesela

Od czego zacząć przygotowania do wesela? Przede wszystkim od ustalenia budżetu. Zaplanowanie wydatków, które wiążą się z organizacją wesela jest bardzo ważne i warto skupić się na nich przy samym starcie. Świadomość kosztów z jakimi trzeba się liczyć organizując wesele ma wpływ na jego kształt i przebieg. Koszty zależą od wielu czynników. W kilku punktach przedstawię jak się do tego zabrać i w jaki sposób zaplanować oraz kontrolować wydatki.

 

JAK DUŻE PRZYJĘCIE PLANUJECIE

Pierwszym krokiem jaki podejmiecie planując wesele to zastanowienie się nad ilością osób, które chcielibyście zaprosić. To właśnie liczba gości weselnych generuje największą część wydatków jakie będziecie musieli ponieść. Duże wesela wiążą się z większymi kosztami.  Na tym etapie zastanówcie się czy chcecie liczne wesele z sporą ilością gości, czy też mniejsze, na które będziecie w tej opcji mogli sobie pozwolić i więcej poszaleć. Jeżeli planowany budżet jest mocno ograniczony warto zrobić listę i jest to pierwszy rachunek, które łatwo będziecie mogli przeliczyć. Na ilość osób mają wpływ takie wydatki jak : wybór Sali, ilość alkoholu, słodki stół oraz tort czy też  pozostałe stoły dodatkowe (jeżeli takie wybierzecie) lub też inne atrakcje takie jak np. usługa Barmańska.

 

OTWARTA ROZMOWA O BUDŻECIE

Planując wspólnie przyszłość, planowanie budżetu weselnego to jedna z pierwszych ważnych rozmów o pieniądzach . Koniecznie ustalcie kto finansuje wesele, jeżeli rodzice chcą się dołożyć to zapytajcie ich wprost o sumę jaką chcą na nie przeznaczyć. Warto od początku znać możliwości jakimi środkami finansowymi możecie obracać. Część z Was wesele finansuje we własnym zakresie i w tym przypadku jest łatwiej zaplanować budżet. W obu przypadkach dobrze jest, gdy ustalicie sobie widełki finansowe.

 

USTALENIE PRIORYTETÓW

Ten krok wiąże się z zaplanowaniem wydatków a żeby to miało miejsce powinniście mniej więcej mieć określony kształt wesela. Ustalcie co dla Was ma największe znaczenie i na czym Wam zależy. Dobrze jest przygotować sobie dokument w excelu na którym będziecie pracować, ale do tego wystarczy na początek zwykła kartka. Są elementy, które maja istotne znaczenie dla całego przebiegu wesela. W dalszej części pozostają te, które chcielibyście aby się znalazły na liście życzeń. Na koniec pozostają usługi, z których jesteście w stanie zrezygnować.

W przypadku naszej współpracy z Parami Młodymi pomagamy w ich ustaleniu. Lata doświadczenia na rynku ślubnym to umiejętność dobierania tych elementów, które są must have, ale  także lawirowanie pomiędzy tymi, które zrobią fajny efekt a nie zrujnują budżetu ślubnego. Tutaj naprawdę zachęcamy do skorzystania z usług Wedding Plannera, który ułatwi Wam w zaplanowaniu wydatków ze świetnym efektem końcowym.

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Unikajcie presji społeczeństwa. Zalewają nas zdjęcia inspiracji, piękne konta na Instagramie, przepiękna wesela z Pinteresta. Nie jest dobry kierunek. Warto się zainspirować, ale odnajdźcie w tym wszystkim przede wszystkim siebie. Ważne jest też aby nie ulegać presji społeczeństwa. Często spotykać się będziecie z wieloma radami i absolutnie tego nie krytykuję. Wyciągnijcie jednak wnioski i przyłóżcie je do siebie. Nie zawsze to co ktoś mówi odniesie się do Was. Umiejętność logicznego myślenia jest bardzo ważna. Pamiętajcie, że jest to Wasze wesele i zorganizujcie takie o jakim marzycie przede wszystkim Wy. Zbyt duża ilość wiadomości potrafi namieszać w głowie.

 

 

ROZPISANIE WYDATKÓW

Żeby poprawnie zaplanować budżet, trzeba mieć wiedzę na temat kosztów związanych z wybraną usługą. Nie można planować kosztów, nie znając w przybliżeniu cen, składających się na daną usługę. Jeżeli temat jest Wam obcy czeka Was wędrówka poprzez fora internetowe i zbadanie tematu. Najlepiej jednak pytać bezpośrednio u źródła i samemu zorientować się w cenach. Każdy oczekuje czegoś innego, tak jak w innych usługach, niekoniecznie ślubnych. Ceny usług zmieniają się z sezonu na sezon dlatego uczulam na porównywanie kosztów z rodziną czy tez znajomymi, którzy swoje wesele organizowali kilka lat wcześniej. Branża ślubna to grupa profesjonalistów, jeżeli takich usług oczekujecie musicie się liczyć z kosztami jakie trzeba będzie ponieść.

Może pojawić się sytuacja, w której planowanie usługi przekroczą Wasz budżet. Tutaj przyda się spokojne podejście i umiejętność kompromisów. Zawsze jest opcja rezerwowa, którą można obniżyć koszty.  

 

 

KONTROLA WYDATKÓW

Poza zaplanowaniem budżetu mega istotna jest ich kontrola. Do tego przyda się Wam kolejny plik w Excelu, w którym będziecie zapisywać sobie wszystkie wpłacone zadatki oraz pozostałe kwoty jakie pozostają do uregulowania. Jest to najlepsza opcja do kontrolowania budżetu. Dzięki wszelkim zapiskom możecie być pewni, że nie zapomnicie o żadnym wydatku, który macie ponieść. Poza tym jesteście na bieżąco ze swoim budżetem i na każdym etapie będziecie wiedzieć na ile jesteście w stanie sobie pozwolić, tak aby Wasz budżet nie został zrujnowany.

 

 

WYDAWAJCIE ROZSĄDNIE – SZTUKA WYBORU

Nie potrzebujecie 5 atrakcji weselnych, które w pewnym momencie zmęczą Waszych gości. Jak przy wielu eventach, tak przy samej organizacji wesela obowiązują pewne zasady.  Przepych nie zawsze świadczy o jakości.  Zdecydujcie się na te rzeczy, które będą spójne z koncepcja  i stylem Waszego wesela.

 

 

Przy ustalaniu budżetu pamiętajcie, że musi być realny. Zostawcie rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Jeżeli planujecie wesele bez Konsultanta Ślubnego mogą Was pewne rzeczy zaskoczyć. Warto pomyśleć o tym wcześniej i mieć pewną pulę zatrzymaną na nieprzewidziane wydatki. Czytajcie dokładnie oferty i jeżeli jakieś koszty są niezrozumiałe dopytujcie u źródła. Wtedy nic Was nie zaskoczy. Przygotowanie budżetu ma służyć realnemu oszacowaniu własnych możliwości sfinansowania wesela.

 

 

Planowanie budżetu wymaga rozsądnego podejścia. Organizujecie wesele pierwszy raz dlatego ważne jest aby zaczerpnąć wiedzy. Jeżeli chcielibyście skorzystać z naszych porad, można zapisać się do nas na same konsultacje. Zebrana wiedza ułatwi Wam przygotowanie kosztorysu oraz zaoszczędzi czasu na zdobywaniu informacji.

Napisz do nas: biuro@sposiamo.pl