•  PORADY EXPERTA   •  Co z tym pierwszy tańcem ?

Co z tym pierwszy tańcem ?

Czy jest w ogóle możliwe wesele bez pierwszego tańca? Czy można go pominąć? Jak otworzyć przyjęcie bez tradycji, która ma grube korzenie ?

Pytania, które coraz częściej słyszmy, a wypowiadane są w takim samym stresie co dla niektórych znaczy zatańczenie pierwszego tańca. Dla wielu sama myśl jest paraliżująca przy samym wyobrażeniu sobie wzroku gości wpatrzonych w nich pląsających po Sali. To co należy przede wszystkim zaznaczyć to to, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami, dlatego nie każde wesele będzie miało identyczny kształt oraz przebieg.      

 

Dla wielu par pierwszy taniec wiąże się z poczuciem paraliżującego strachu. Często mam z tym styczność zwłaszcza na ostatnich spotkaniach z Klientami. Obawa ta jest na tyle silna, że od samego rana zaprząta to wielu młodym parom głowę i dodatkowo potęguje olbrzymi stres. Czy w imię tradycji warto zmuszać się do czegoś, czego tak naprawdę na co dzień nie lubicie ? W związku z licznymi zapytaniami od strony naszych Klientów dzisiaj skupimy się na omówieniu pierwszego tańca, a raczej jego braku.

 

Jakie są powody, dla których Pary Młode decydują się na ominięcie punktu związanego z pierwszym tańcem :

Najczęściej podawanym jest brak umiejętności tanecznych. Nikt nie wymaga, abyście byli jak w DIRTY DANCING. Dla pewnej grupy osób słuch muzyczny jest zdecydowanym przeciwnikiem i za nic w świecie nie będą współpracować z muzyką. Nie widzę zatem powodu aby się zmuszać i na siłę korzystać z lekcji tańca. Pary Młode w takich przypadkach nie chcą narażać się na sztucznie wyglądające choreografie.  Pomimo najlepszej ekipy filmowej stres z tym związany widoczny będzie także w ślubnym teledysku.  

 

Ten punkt wesela można ominąć. Mieliśmy okazje organizować takie przyjęcia, na których pierwszego tańca nie było. W imię naszej zasady, pamiętajcie, to WASZ DZIEŃ. Mamy kilka propozycji, którymi możecie zastąpić pierwszy taniec, tak aby sprawnie rozpocząć zabawę.

 

WSPÓLNY PIERWSZY TANIEC – POLONEZ

Częstą propozycją jaką mamy w zamian za pierwszy taniec Pary Młodej jest zatańczenie wspólnego tańca z gośćmi. Może to być dowolny utwór wbijający w parkiet, któremu goście się nie oprą. Możemy także wykorzystać nasze tradycyjne tańce, mniej skomplikowane, które każdy z łatwością będzie mógł zatańczy i jest to np. POLONEZ. Zaangażuje on do zabawy większość zaproszonych osób. Jest to także uroczysta forma rozpoczęcia imprezy. Większość z nas ostatni raz miała z nim styczność na studniówce. Kroki są proste, a Para Młoda będzie mogła poprowadzić gości do wspólnej zabawy. Dodatkowo pozbędziemy się „gapiów” stojących w kółku i nagrywających Waszą nieudolną próbę zatańczenia.  

 

PRZEMOWA PARY MŁODEJ – PODZIĘKOWANIE ZA PRZYBYCIE

Zwykle na spotkaniach przygotowawczych z Parami zachęcam do dużego zaangażowania się w bezpośredni kontakt z gośćmi. Pamiętajcie, że wszystkie osoby na weselu są na Wasze zaproszenie, dlatego bardzo ważne jest abyście się z nimi oficjalnie przywitali. Jeżeli zdecydujecie się na odpuszczenie pierwszego tańca jest to dobry moment aby przemówić po raz pierwszy do zebranych osób. Forma zależna będzie od Sali, ale zaproście mimo wszystko aby wyszli na jej środek, przywitajcie się i jeżeli zrezygnujecie z tańca jest to dobry czas aby w części oficjalnej zaprosić Waszych  gości do zabawy.

PRZEMOWA ŚWIADKÓW – TOAST

Co ma wspólnego pierwszy taniec ze świadkami? Otóż każdy rodzaj oficjalnej przemowy jest dobry do rozpoczęcia imprezy. Jeżeli nie chcecie zrobić tego Wy, wykorzystajcie do tego świadków. Do przemowy dołączcie wspólny toast i w tym także momencie można zaprosić gości do wspólnej zabawy. Do toastu świadków zaangażujcie zespół lub dj-a, który sprytnie po nim zrobi wprowadzenie do tańców.

ZAPROSZENIE DO ZABAWY PRZEZ ZESPÓŁ LUB DJ-A

Częstym stosowanym rozwiązaniem jest pozostawienie rozpoczęcia zabawy zespołowi lub w drugim przypadku dj-owi. Oficjalny komunikat ze strony konferansjera rozpocznie zabawę na parkiecie. Jak poleci muzyka z głośnika możecie być pewni, że parkiet wkrótce się zapełni. Możecie wcześniej poprosić najbliższych (rodziców, rodzeństwo, świadków) o to by jako pierwsi wyszli na parkiet. W imię zasady, że człowiek podąża za tłumem, pozostali goście szybko dołączą do reszty.

 

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW

Niektóre Pary Młode decydują się na zastąpienie pierwszego tańca podziękowaniem dla rodziców. Wręczenie prezentów oraz wspólne rozpoczęcie zabawy jest także tym krokiem, który możecie wybrać zamiast tradycyjnego pierwszego tańca. Możecie także w tym przypadku zaprosić Waszych gości do wspólnego pierwszego tańca w ramach podziękowania dla Waszych rodziców.

 

PREZENTACJA POKAZ SLAJDÓW

Przyjęcie możecie rozpocząć od pokazu slajdów i opowiedzeniu krótkich historii na temat Waszego związku. Wsparciem dla Was będzie pokaz slajdów z pamiątkowymi fotografiami. Na koniec zaproście gości do zabawy.

 

Gdybyście mieli wątpliwości czy słuszną jest decyzja o rezygnacji z pierwszego tańca z wykorzystaniem piruetów, możecie pójść na kompromis. Nie musicie zatańczyć układu do specjalnie przygotowanej choreografii u instruktora. Na pewno Wasi goście docenią zwykłego przytulańca w którym wyrazicie emocje skumulowane w Was tego dnia. To co jest szczere i wychodzi prosto z serca będzie prawdziwe i Wasi goście to docenią. Nie jedna ciocia uroni łzę. Po chwili zaproście pozostałych  aby dołączyli do Was. Szybciej będziecie mieć tę krepującą sytuację za sobą. To jest Wasz dzień i to tylko Wy decydujecie. Tradycje są fajne, ale tylko wtedy kiedy są zgodne z Waszymi przekonaniami!